Citibank půjčka výhody

Půjčka na bydlení

Snem každého mladého člověka je bydlet ve svém, ale často je tento sen nereálný. Jediným důvodem jsou peníze. Mladí lidé často nevydělávají tolik a nevlastní takové úspory, aby si své vysněné bydlení pořídili za hotové. Jednou z možností, jak takový problém vyřešit, je půjčka na bydlení.

Spotřebitelské úvěry na bydlení jsou dvojího druhu. Prvním je klasická hypotéka, což je úvěr, který je zajištěn zástavou v podobě, za peníze z půjčky pořízeného bydlení. Druhým typem je úvěr ze stavebního spoření. Stavební spoření je stále populární, i když už podpora od státu není tak vysoká jak bývala. „Stavebko“ má výhodu v tom, že o naspořené peníze nemůžete přijít - jsou ze zákona pojištěny. Peníze lze použít nejen na bydlení, ale třeba pro ukládaní volných prostředků s použitím na cokoli.

Hypotéky

Hypotéka je nejběžnější možností, jak získat peníze na vlastní byt nebo dům. Peníze z hypotéky lze využít nejen na výstavbu nového domu, ale také na rekonstrukce a modernizaci bydlení různého charakteru. Vybrat tu správnou hypotéku může být poměrně složité. Ukazatelem není jen hodnota úrokové sazby. Cenu hypotéky totiž často ovlivňuje i délka fixace a doba po kterou bude úvěr splácen.

Fixace může být pevná (nejčastěji pět let), kdy je úroková sazba stejná. Po uplynutí této doby může klient vyjednávat o sazbě nové nebo může hypotéku refinancovat, tj. převést hypotéku do jiné banky, za lepších podmínek.

V druhém typu jde o hypotéku s plovoucí sazbou, kde jsou hodnoty úroků závislé na základních úrokových sazbách centrální banky. Jednoduše se dá říci, že nižší úrokovou sazbu mají hypotéky s kratší fixací. Banky si při vyřízení hypotéky účtují poplatky za zřízení a vedení hypotečního účtu.

Srovnání hypoték

Je dobré si dát čas a jednotlivé nabídky hypotečních úvěru dobře porovnat. Na internetu existují i různé srovnávače hypoték, kde ihned vidíte, jaké má daná hypotéka parametry. V případě nejasností je dobré si domluvit schůzku v dané bance a na vše se dopodrobna informovat hypotečního poradce. Hypotéka je často závazek na desetiletí a tak doporučujeme pečlivě vybírat. To jak vysoká bude hypotéka závisí na hodnotě nemovitosti. Hodnota nemovitosti obvykle není její kupní cena. Tuto cenu stanovuje bankovní odhadce. Po změně zákona z roku 2016 už nelze žádat o stoprocentní hypotéku, nejvýše 85 %, a s vyšší hodnotou se zvyšuje i úrok

Americká hypotéka

Rozdíl mezi klasickou hypotékou a americkou je v tom, že peníze můžete použít na cokoli. Na americké hypotéky můžete často narazit v nabídkách nebankovních společností. Využívají je hlavně lidé v případech, kdy byli v bance odmítnutí. Podmínkou pro získání americké hypotéky je zástava k nemovitosti. Díky vyšším rizikům bývají nebankovních hypotéky, oproti bankovním, dražší.

Úvěr ze stavebního spoření

V případě, že nebudete pořizovat nové bydlení anebo při rekonstrukci menšího rozsahu, může vystačit lépe než hypotéka, úvěr ze stavebního spoření. Pokud máte stavební spoření uzavřeno a spoříte si déle než šest let, nechejte si spočítat poradcem, zda je pro vás takový úvěr vhodný.


Publikováno 19. 8. 2017

Všechna práva vyhrazena. © 2008 - 2012 www.e-Banky.cz, SIALINI, spol. s r.o.,
Bez písemného souhlasu provozovatele a autora je jakékolilv publikování, šíření a kopírování textů a autorských fotografií zakázáno.